Άλλη μια φορά εκτός έδρας, χάσαμε πολύτιμους βαθμούς στην Ξάνθη. Η Ξάνθη μπήκε δυνατά και μας απείλησε από την αρχή του αγώνα, κάνοντας ευκαιρίες, μαζί με ένα δοκάρι. Ένα δοκάρι που ανταποδώσαμε με σουτ του Μυστακίδη, ισοφαρίζοντας στα δοκάρια 1-1. βέβαια τα δοκάρια δε μετράνε. Μετράνε όμως στη συνολική εμφάνιση της ομάδος, αλλά όχι στους βαθμούς φυσικά.

Ο ΠΑΟΚ όμως ενώ έκανε λάθη, κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες όπως είπαμε με το δοκάρι του Μυστακίδη, που με τον ίδιο παίκτη μετά από λίγο έπειτα από σέντρα, βρήκε ο Μυστακίδης τη μπάλα με το κεφάλι και με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα μας. Συγκεκριμένα ο Κοροβεσης ήταν αυτός που έκανε σέντρα για τον ΠΑΟΚ και ο Μυστακίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 31' κάνοντας το 0-1 ενώ όπως είπαμε είχαν προηγηθεί και 2 δοκάρια, ένα για την κάθε ομάδα.

Ο ΠΑΟΚ δεν έπαιξε καλή μπάλα για άλλη μια φορά, ενώ ο Όλσεν έπιασε πολλά που ήθελαν για γκολ της Ξάνθης, και επειδή άκουσα και ότι έκανε μεγάλο παιχνίδι ο Όλσεν, δε νομίζω ότι έκανε και τίποτα τρομερό. Κατά τη γνώμη μου ευτυχώς όλα πάνω του έπεφταν.

Και έληξε το 1ο ημίχρονο με 0-1, σκορ που προσπάθησε ο ΠΑΟΚ να κρατήσει και όχι να αυξήσει. Χάσαμε καλή ευκαιρία για 0-2 με τον Αθανασιάδη μπροστά στο τέρμα που την πέταξε έξω. Αλλά οι μαλακίες πληρώνονται, και η Ξάνθη πίεζε. Και είχε άλλο ένα δοκάρι, το 2ο του αγώνα για την ομάδα της Ξάνθης. Στο 91' με κόρνερ που κέρδισε η Ξάνθη, στην εκτέλεση παίρνει την κεφαλιά ο Σολτάνι και κάνει το 1-1.

Επειδη η Ξάνθη ήθελε να κερδίσει, δεν έκανε καθυστερήσεις για να λήξει και τα λεπτά καθυστέρησης ήταν 5', το παιχνίδι ανοίχτηκε, και είχαμε ευκαιρία για γκολ με τον Ροντριγκεζ, που πέρασε μόνος του παίκτες της Ξάνθης και βρέθηκε σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου απέναντι στον τερματοφύλακα της Ξάνθης, μόλις δευτερόλεπτα πριν σφυρίξει το τέλος του αγώνα, αλλά φανερά κουρασμένος από την προσπάθεια που δεν υπήρχε κάποιος για βοήθεια (αν έδινε τη μπάλα αριστερά του εκείνη την ώρα ερχόταν κάποιος παίκτης του ΠΑΟΚ που θα μπορούσε να γίνει αυτή η αλλαγή που μάλλον δεν πρόσεξε ο Ροντρίγκεζ) έκανε το σουτ, αλλά πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

- Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με τους: Ολσεν, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Χαρίσης, Μυστακίδης (Ζάιρο 87'), Τζαβέλλας, Αθανασιάδης, Κοροβέσης, Σάμπο (Βίτορ 46'), Κίτσιου και Πέλκας (Ροντρίγκες 58') και είχαμε και τις κάρτες στους παρακάτω παίκτες:

Χαρίσης - Κοροβέσης - Λισγάρας - Rodrigues

Οι προσωπικές μου απόψεις είναι οι εξής:

Η Ξάνθη μπορεί να χάσει από μια κωλοπετινίτσα και στάνταρ από ολυμπιακό ή παναθηναϊκό τις περισσότερες φορές, αλλά όταν είναι και παίζει με τον ΠΑΟΚ ξεσκίζεται για να κερδίσει. Από τη διαιτησία, πάλι σε προσωπικό επίπεδο, δε μου άρεσε, έπαιξε κατά του ΠΑΟΚ, και ήταν πολύ αυστηρός με τον ΠΑΟΚ γεμίζοντάς τον κάρτες από το 1ο ημίχρονο.