ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Έπειτα από πολύ καιρό έκανε την 1η εκτός έδρας νίκη του ο Π.Α.Ο.Κ. .

Σημείωση: ο Π.Α.Ο.Κ. γενικά είχε να κάνει νίκη εντός ή εκτός έδρας από τον αγώνα με τον Ηρακλή, δηλαδή πριν 6 αγωνιστικές. Με τερματοφύλακα τον Τοχούρογλου αυτή τη φορά ο Π.Α.Ο.Κ. έπαιξε και όχι με τον Ατματζίδη. Αφού προηγουμένως είχε χάσει από τη Χαλκηδόνα στη Νίκαια, τον Εργοτελη στην Τούμπα και τον ολυμπιακό στο Καραϊσκάκι, ήρθε η νίκη εκεί που πολλοί από εμάς δεν περιμέναμε, μια και η Ξάνθη ειδικά στην έδρα της έχει πάει πολύ καλά και αν δεν είχε χάσει από τον Π.Α.Ο.Κ. αυτή τη στιγμή θα βρισκόταν στην 4η θέση πίσω από τον παναθηναϊκό που βρίσκεται πίσω από τον ολυμπιακό και την αεκ. Ο Π.Α.Ο.Κ. πολύ καλύτερος στο 1ο ημίχρονο δεν κατάφερε παρόλα αυτά να βάλει ένα γκολ, παρόλο που έχασε ευκαιρίες όταν κοντά στο 20’ ο Σαλπιγγίδης πάσαρε τον Φουτσίνι που σουτάρισε όμορφα αλλά ο τερματοφύλακας της Ξάνθης έδιωξε σε κόρνερ. Λίγο αργότερα έχασε πάλι ευκαιρία να ανοίξει το σκορ ο Π.Α.Ο.Κ. έπειτα από καλή συνεννόηση του Σπάσιτς που έχασε και την ευκαιρία, με τον Μαλαδένη που έφτιαξαν τη φάση. Έτσι ο Π.Α.Ο.Κ. έδειξε πόσο καλύτερος είναι στο 1ο ημίχρονο. Στο 2ο ημίχρονο η Ξάνθη έχασε μια ευκαιρία με τον Μπαϊκαρά. Στο 60’ ο Σαλπιγγίδης από αριστερά έφυγε με γρήγορη κούρσα που ο Παβιός που τον κυνηγούσε δε μπορούσε να τον φτάσει και έκανε τη σέντρα που βρήκε το Μαλαδένη κοντά στο ύψος του πέναλτι που σημείωσε το γκολ κάνοντας το Ξάνθη – Π.Α.Ο.Κ. 0-1. η Ξάνθη προσπάθησε να ανταποδώσει το γκολ και να ισοφαρίσει χωρίς να τα καταφέρει όμως. Έτσι σε μια αντεπίθεση του Π.Α.Ο.Κ. ο Σαλπιγγίδης πήρε τη μπάλα και από το κέντρο του γηπέδου έφτασε στον τερματοφύλακα της Ξάνθης (είχε διασχίσει το μισό γήπεδο τρέχοντας) Αναστασόπουλο που έκανε μπλοζόν μπροστά του και με πλασάρισμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-2 για τον Π.Α.Ο.Κ. και σιγούρεψε τη νίκη του Π.Α.Ο.Κ. . Ο Σαλπιγγίδης ήταν πρωταγωνιστής και στα 2 τέρματα του Π.Α.Ο.Κ., στο ένα σαν ο «πασαδώρος» σε σχεδόν έτοιμο γκολ για τον Μαλαδένη, και στο 2ο γκολ σαν σκόρερ. Το 2ο ημίχρονο ήταν πολύ σκληρότερο από το 1ομια και μέσα σε 15’ βγήκαν 2 κίτρινες κάρτες για τον Π.Α.Ο.Κ. και άλλες 2 για την Ξάνθη, σύνολο 4 κίτρινες σε 15’.