Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το 0-2 που είχε η αεκ μέχρι και το 42' λεπτό του αγώνα. 2 γκολ πέτυχε για την αεκ ο λυμπερόπουλος. Στο 42' ο Γιασσεμάκης έκανε το 1-2 και 3'αργότερα με το σφύριγμα του παιχνιδιού ο ίδιος παίχτης του ΠΑΟΚ έκανε το 2-2. Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 57' ο Σαλπιγγίδης έκανε το 2-3 για τον ΠΑΟΚ. Και πλέον η 3η θέση για τον ΠΑΟΚ είναι σίγουρη. Η προσπάθεια τώρα είναι για 2η θέση ή και 1η άμα γίνει καμιά γκέλα από τις άλλες 2 ομάδες και φυσικά δεν χάσουμε κανέναν βαθμό, κάτι που δεν είναι και ακατόρθωτο.
Τα εκτός αγώνα τώρα: 2 οπαδοί του ΠΑΟΚ τραυματίστηκαν πολύ βαριά πέφτοντας από τα κάγκελα της θύρας 4 στο ημίχρονο όταν πήγαν να αγκαλιαστούν. Νοσηλεύονται στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο Θεσσαλονίκης σε κρίσιμη κατάσταση.

Περισσότερα "δημοσιογραφικά" για τον αγώνα:

Αν και οι ανατροπές δεν είναι ασυνήθιστο φαινόμενο στο πρωτάθλημα της Α' εθνικής (και δη στο φετινό) μπορούμε πλέον να μιλάμε με σχετική βεβαιότητα. Ο ΠΑΟΚ, μετά την μεγάλη νίκη στην Τούμπα κόντρα στην ΑΕΚ με 3-2, θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ... Τα όνειρα των παικτών του ΠΑΟΚ και οι ανομολόγητοι πόθοι τους βέβαια μιλάνε και για την δεύτερη θέση που οδηγούν κατ' ευθείαν στους ομίλους αλλά γι' αυτό πρέπει να περιμένουμε...

Όνειρα πάντως, έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν οι παίκτες του 'Δικέφαλου' της Θεσσαλονίκης. Το έχουν κερδίσει με τα επιτεύγματα τους. Για παράδειγμα στο ντέρμπι , βρέθηκαν να χάνουν στο 42' με 0-2, με ισάριθμα τέρματα του Νίκου Λυμπερόπουλου. Και όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει με τη λήξη του ημιχρόνου σε 2-2, με τον Γιασεμή Γιασεμάκη, και να πάρει την σπουδαία νίκη, με τέρμα του Σαλπιγγίδη στο 57ο λεπτό!

Παλαιότερα, αν ο ΠΑΟΚ βρισκόταν σε μια τέτοια ακραία κατάσταση νομοτελειακά θα κατέρρεε. Αυτή η ομάδα όμως, δεν το έβαλε κάτω.

Αμέσως μετά το δεύτερο τέρμα του Ν.Λυμπερόπουλου που είχε δώσει στην νωθρή ΑΕΚ ένα ανέλπιστο προβάδισμα, και ενώ όλοι περίμεναν την λήξη του ημιχρόνου, ήρθε η ισοφάρισε σε ένα δίλεπτο...

Το... φοβερό της ιστορίας στο ματς των δυο Δικέφαλων; Ο παίκτης που έμελλε να "σπρώξει" τον ΠΑΟΚ σε αυτή την απίστευτη ανατροπή, ήρθε από τον πάγκο, στο 43΄, για να αντικαταστήσει τον τραυματισμένο Κουτσόπουλο. Ο λόγος για τον Σπάσιτς ο οποίος έχρισε δυο φορές σκόρερ τον Γιασεμή, με ισάριθμες ασίστ, μέσα στο 120΄ δευτερόλεπτα.

Στο δεύτερο μέρος και με το παιχνίδι να είναι στα 'ίσια', οι παίκτες του ΠΑΟΚ ψύχραιμοι αλλά και παθιασμένοι πήραν την κατάσταση στα πόδια τους. Και το επιστέγασμα δεν άργησε να έρθει. Στο 56΄, ο Λάκης γύρισε απρόσεκτα την μπάλα στον Καψή, ο Σαλπιγγίδης... μύρισε ψητό και κυνήγησε τη φάση, με τον αμυντικό της ΑΕΚ να τον ανατρέπει και να αποβάλλεται, δικαίως, ώς τελευταίος παίκτης. Ο... θύτης εκτέλεσε και το φάουλ, γράφοντας το 3-2 και η... σεμνή τελετή τελείωσε εκεί!

Για την ομάδα του Ίλιε Ντουμιτρέσκου δεν μπορεί να πει κανείς και πολλά πράγματα. Όπως προαναφέραμε, χωρίς να παίξει μπάλα, χωρίς να πείσει, βρέθηκε να προηγείται με 2-0, αλλά... της αμύνης τα παιδιά, τα "γκρέμισαν όλα" μέσα σε... χρόνο ρεκόρ! Από το "ναυάγιο" της "Ένωσης" ξεχώρισε μόνο ο Νίκος Λυμπερόπουλος, κι αυτός για τα δυο γκολ που σημείωσε.

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Φουτσίνι, Χασιώτης, Βόκολος, Μαλαδένης, Κουτσόπουλος (43΄ Σπάσιτς), Γιασεμή, Κούτσης, Σαλπιγγίδης (68΄Γαρμπόζης), Ουντέζε (63΄ Θεοδωρίδης), Χάγκαν.