και όπως είναι φυσικό, μας έβγαλαν πάλι την ψυχή. Ενώ πετύχαμε το πρώτο γκολ αρκετά νωρίς, και θα μπορούσαν εφόσον βέβαια κυνηγούσαν το παιχνίδι, να πετύχουν κι'άλλα γκολ. Παρόλα αυτά η ομάδα έκατσε σαν να νικούσε με 5-0.  Ένα ψυχοβγαλτικό παιχνίδι για άλλη μια φορά, όπως έχουμε πλέον συνηθίσει δηλαδή.

Σε επίθεση του ΠΑΟΚ στο 12' ο Μάκ μέσα στην περιοχή γυρνώντας το σώμα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τον ΠΑΟΚ. Έτσι στο φλου πέρασε όλο το ημίχρονο, χωρίς καμιά μεγάλη ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε χειρότερα από το πρώτο, και εμφανώς αγχωμένοι (για άγνωστο λόγο), όπως συνηθίζουν να παίζουν τα τελευταία ματς στην Τούμπα.

Αρχίζοντας το δεύτερο ημίχρονο ο πανιώνιος κυνηγάει τη μπάλα, με αποτέλεσμα να μπορέσει να κερδίσει ένα ανύπαρκτο φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, που αυτό το "ανύπαρκτο" όμως μας έφερε στα ίσια με τον πανιώνιο. Με κατευθείαν χτύπημα το φάουλ καταλήγει στα δίχτυα του ΠΑΟΚ στο 47', αφού άφησε το Γλύκο άγαλμα. Από εκείνη την ώρα ότι ενέργειες κάνει ο ΠΑΟΚ είναι βγαλμένες από άγχος, άστοχες, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Στο μεταξύ προσωπική μου άποψη είναι πως ο διαιτητής ήταν κατά του ΠΑΟΚ σε όλο το παιχνίδι, αλλά δε μπόρεσε να κόψει στο 79' τη φάση που ξεκινάει από σέντρα κοντινή (λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή) από τον Κωνσταντινίδη, προς τα μέσα της περιοχής, όπου βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι ο Τζαβέλας στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της παλαιάς του ομάδας. Έτσι το σκορ έγινε 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ και τότε άρχισαν να κάνουν κάποιες παραπάνω φάσεις, και λίγο πριν το τέλος του αγώνα έρχοντας μπαλιά προς τον ΜΑΚ , τη στέλνει άουτ, και μετά από λίγο μια βολίδα του Ροντριγκεζ πέρασε για λίγο έξω από το τέρμα του πανιωνιου αφήνοντας το σκορ εκεί που ήταν, δηλαδή στο 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεν μας έμειναν καλές στιγμές ούτε ένα καλό ποδόσφαιρο από μεριάς ΠΑΟΚ, αλλά τουλάχιστον κερδίσαμε και πήραμε τους 3 βαθμούς που έπρεπε να πάρουμε, και ήταν η 1η νίκη του πρωταθλήματος μέσα στην Τούμπα, μετά τον αγώνα του ΠΑΟΚ-παναθηναϊκός : 3-1, και ελπίζουμε να αλλάξει ΚΑΙ αυτό το αποτέλεσμα την ψυχολογία των παικτών μας..

Και τώρα το επόμενο παιχνίδι μας είναι την Πέμπτη με τη Ντορτμουντ στη Γερμανία για το europa league, ενώ στο πρωτάθλημα την μεθεπόμενη δευτέρα στις 7:30μ.μ στη Λιβαδειά με την ομώνυμη ομάδα.