Όταν δε νοιάζεσαι για πρόκριση. Απλά, μπαίνεις μέσα παίζεις, και κάνεις το θεμιτό αποτέλεσμα. Και έναν κόσμο του ΠΑΟΚ να παραμιλάει.

Έτσι τελειώσαμε με τους αγώνες του europa league, αλλά με ψηλά το κεφάλι.  Μάλιστα θα ήθελα από αυτό το ματς (δεδομένου του αποτελέσματος) να κρίνεται το αν θα περάσουμε στην επόμενη φάση ή όχι, όπως επίσης και η Ντόρτμουντ. Αλλά ας αρκεστούμε σε αυτό που ήταν.

Μάλιστα η Ντόρτμουντ πίεσε τον ΠΑΟΚ από την αρχή του αγώνα, και είχε και ευκαιρία στο 10' που έπειτα από σουτ παίκτη της Ντόρτμουντ, βρήκε η μπάλα ένα σώμα και μετά στο δοκάρι μας (από την εξωτερική πλευρά του ) και κόρνερ. Συνέχισε να πιέζει, αλλά η ΠΑΟΚΑΡΑ ήταν η ΠΑΟΚΑΡΑ που έπρεπε. Στημένοι όλοι σωστά, δεν αφήσαμε και πολλά περιθώρια για λάθη που θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν οι Γερμανοί.  Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου κάνουμε μια αντεπίθεση που με κεφαλιά ο Τζαβέλας σημειώνει το 0-1, το οποίο ακύρωσε λόγω που ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. Ο ΠΑΟΚ ενώ πιεζόταν όμως δε μάσησε. Και εμείς αυτόν τον ΠΑΟΚ θέλουμε, που δεν μασάει, και ενώ η Ντόρτμουντ πιέζει κι 'άλλο, σε αντεπίθεση που κάνουμε πάλι, ο Μυστακίδης κάνει πολύ καλή μπαλιά διαγώνια στον Μακ, ο οποίος βρίσκεται απέναντι από τον τερματοφύλακα της Ντόρτμουντ, και ενώ τον προσπερνάει και αυτόν, βρίσκεται σε μια δύσκολη θέση δεδομένου με την ταχύτητα που είχε αφού είχε περάσει τον γκολκίπερ τους,  αλλά αυτό δεν τον πτοεί και από την δύσκολη θέση σημειώνει το 0-1 που τώρα δεν ήταν "άκυρο". Και ο πίνακας στο 33' γράφει 0-1 ! Παγώνει το γήπεδο από πλευρά της Ντόρτμουντ βέβαια, αφού η κερκίδα του ΠΑΟΚ φλέγεται.

Δέκα λεπτά αργότερα, και 3-4' πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο η Ντορτμουντ κάνει ευκαιρία σε επίθεση με σουτ που αποκρούσει ο Γλύκος (που έπαιξε καλά χθες) και στη συνέχεια άλλος παίκτης της Ντόρτμουντ στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι. Ήταν μια φορά που είπαμε και εμείς: Καιρός ήταν να μας θέλει και εμάς μια φορά η μπάλα. Και έτσι λήγει το πρώτο ημίχρονο με 0-1 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Μάλιστα στο γήπεδο φάνηκαν πανό του άρη :

το συγκεκριμένο γράφει πως " σε όποια κατηγορία και αν παίζεται (και ορθογραφικό λάθος στο πανό αφού μιλάει στον πληθυντικό και γραφόταν παίζετΕ και όχι αι ) εμείς πάντα μαζί σας" , και αυτό το έβγαλαν προφανώς επειδή έχουν πάρει απόφαση πως η κατηγορία που τους αρμόζει, σίγουρα ΔΕΝ είναι η 'Α εθνική.

και αφού ξεκίνησε και το 2ο ημίχρονο, σε πίεση που μας κάνουν, ο Γλύκος (που όπως είπαμε έκανε μεγάλο παιχνίδι χθες) μόλις 2' από την αρχή του 2ου ημιχρόνου, μας σώνει από γκολ με τεράστια επέμβαση που κάνει.

Η Ντορτμουντ συνέχισε ακόμα να πιέζει, ενώ εμείς κάνουμε 2 αλλαγές περίπου 20-25' πριν λήξει ο αγώνας, βγάζοντας τον Μακ και τον Μερμπατοφ και βάζοντας τον Λέοβατς και Σάμπο αντίστοιχα. Στην πίεση όμως που συνεχίζεται, έρχεται άλλο ένα δοκάρι από κεφαλιά παίκτη της Ντόρτμουντ, ενώ στο γύρνα πλασάρει συμπαίκτης του και ο Γλύκος μπλοκάρισε τη μπάλα. Και η ώρα περνάει υπέρ μας, αλλά η Ντορτμουντ συνεχίζει ακόμα να πιέζει, αλλά τις περισσότερες φορές άσκοπα, αφού η άμυνά μας χθες ήταν πραγματικά καλή.  Έτσι οι αντίπαλοι παίκτες  έκαναν απεγνωσμένες ενέργειες για γκολ, αλλά που τέτοια τύχη.

. Περίπου 10' πριν λήξει ο αγώνας, ο Γλύκος φαίνεται να κουτσαίνει. Και φυσικά τον γιουχάρουν οι οπαδοί της Ντόρτμουντ που νομίζουν ότι το κάνει παραμύθι. Δεν το κάνει παραμύθι ομως αφού δεν κοιτάει να κερδίσει καθυστερήσεις από αυτό, αλλά συνεχίζει σαν να μην τρέχει τίποτα. Αλλά το ότι κουτσαίνει φαίνεται. Δε μπορεί να γίνει αλλαγή όμως αφού έχει μπει και ο Ροντρίγκεζ στον αγώνα στη θέση του Μυστακίδη, οπότε δεν έχει άλλες αλλαγές να κάνει. Έτσι συνεχίζει τραυματισμένος που όπως αποδείχτηκε μετά έπαθε ζημιά στον τετρακέφαλο.

Και αφού περνούν και τα 3' των καθυστερήσεων, ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά στο στάδιο της Ντορτμουντ, και βρίσκει μεγάλο νικητή τον ΠΑΟΚ .

Η ομάδα που έπαιξε ήταν η εξής: Γλύκος, Σκόνδρας, Μαλεζάς,Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης, Μυστακίδης (78' Ροντρίγκες), Τζιόλης, Κάτσε, Τσίμιροτ, Μακ (66' Λέοβατς) και Μπερμπάτοφ (71' Σάμπο), με προπονητή τον Ιγκόρ Τούντορ που φάνηκε αρκετά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, αλλά και με την απόδοση των παικτών του ΠΑΟΚ. Και γιατί όχι άλλωστε;

Υ.Γ.  Μια φορά και εμάς μας ήθελε η μπάλα. Πάντα είμαστε οι γκαντέμηδες.  Καιρός ήταν να αλλάξει κι'αυτό μια φορά .