Σαφώς καλύτεροι άλλη μια φορά από τον Άγιαξ, αλλά δυστυχώς δε μένουν στην ιστορία οι εντυπώσεις, αλλά το αποτέλεσμα. Ειδικά ο αποκλεισμός.

Μπήκαμε δυνατά όπως και ο άγιαξ που μπήκε επιθετικά, και στο 4' του αγώνα ο Αθανασιάδης έπειτα από κόρνερ που κερδίσαμε, μπήκε μαζί με τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Ολλανδοί ανοίχτηκαν με αποτέλεσμα μέσα σε λίγα λεπτά να ξανακάνουμε άλλη μια μοναδική ευκαιρία που έχασε ο Αθανασιάδης σκόρερ του γκολ, όταν βγήκε στην επίθεση τετ ατ τετ με τον τερματοφύλακα του Ajax, και κάνοντας έξοδο ο τερματοφύλακας απέκρουσε το σουτ που ξαναβρήκε στον Αθανασιάδη και ξαναπήγε πάνω στα χέρια του πεσμένου τερματοφύλακα. Και εδώ είναι που μπαίνει και ο παράγοντας τύχη-γκαντεμιά και βοήθησε τον Ajax. Μετά από λίγα λεπτά ξανά ο Αθανασιάδης βρίσκεται τετ ατ τετ με τον τερματοφύλακα του Ajax, αλλά αυτή τη φορά σε πολύ καλύτερη θέση που του επέτρεπε να “ζυγίσει” καλύτερα τη μπάλα και τον τερματοφύλακα για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, κάτι που όχι μόνο δεν έκανε (και θα τελείωνε εκεί ο αγώνας αφού θα αναγκαζόντουσαν οι Ολλανδοί να ανοιχτούν κι'άλλο και θα βρίσκαμε περισσότερες τρύπες) αλλά έστειλε τη μπάλα σχεδόν στο σημαιάκι του κόρνερ. Δεν ξέρω τι αίσθηση έδωσε στον κόσμο αυτό, αλλά ξέρω ότι σε μένα έδωσε την άσχημη αίσθηση του σκεπτικού ότι όταν κάνεις μεγάλες ευκαιρίες και δε βάζεις γκολ, περίμενέ το από τον αντίπαλο. Ο Ajax προσπαθούσε σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου να πιέσει, χωρίς να καταφέρει τίποτα. Στο τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου έπειτα από μια στημένη φάση του Ajax περνάει η μπάλα μέσα από την περιοχή μας και βγαίνει άουτ. Εκεί είναι που βλέπουμε να σηκώνει κάτι ο διαιτητής και δεν καταλάβαμε τι γίνεται μέχρι που είδαμε να στήνουν τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι. Η προσωπική μου γνώμη ήταν ότι ήταν μούφα το πέναλτι. Αλλά επειδή δε μπορούσα να το δω replay το άφησα στο μυαλό μου με σκοπό όταν γυρίσω Πειραιά να δω το βίντεο με το πέναλτι, όπως ήθελα να ξαναδώ* αυτά που είχαμε χάσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, τα οποία θα γράψω παρακάτω.

Το πέναλτι έγινε γκολ τελικά, φέρνοντας πλέον τον αγώνα στα ίσια αφού είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα με το εκτός έδρας αποτέλεσμα στην Ολλανδία. Και έτσι τελείωσε το 1ο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο, δεν είδαμε τη μπάλα που είδαμε στο 1ο , δεν έκανε τις ευκαιρίες που έκανε ο ΠΑΟΚ αλλά ούτε και ο Άγιαξ. Στο 70' μπήκε αλλαγή ο Μυστακίδης που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να μπει νωρίτερα. Αυτός ο παίκτης λοιπόν μετά από 10', δηλαδή στο 80' κατάφερε με κεφαλιά να περάσει-κρεμάσει και τον τερματοφύλακα η μπάλα, αλλά δυστυχώς βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, και μάλιστα από την εσωτερική πλευρά του, αλλά γκολ δεν μπήκε. Και εκεί που περιμένουμε ότι τελικά τζάμπα και άδικα πάμε στην παράταση εφόσον θέλει 2-3' κανονικού αγώνα, συγκεκριμένα στο 87' σε επίθεση που κάνει ο άγιαξ πιάνει παίκτης του βολέ που στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Και έτσι τελείωσε ο αγώνας, με ήττα μας ενώ μπορούσαμε να του συντρίψουμε.

Χάσαμε την ευκαιρία να αφήσουμε ΙΣΤΟΡΙΑ. Θεωρώ πως μας αδίκησαν. Το ίδιο θεωρούν οι περισσότεροι, και όχι μόνο ΠΑΟΚτσήδες.

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε με τους: Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Σακόφ (Kουλούρης 89'), Χαρίσης (Μπίσεσβαρ 84'), Τζάλμα, Ροντρίγκες, (Μυστακίδης 70'), Αθανασιάδης.

ΕΠΕΙΤΑ : Αφού γύρισα, ήθελα να δω τις “φλεγόμενες φάσεις” του αγώνα. Δεν σας κρύβω ότι μου έμειναν ερωτηματικά όταν ο Leovac ζήτησε επίσημα συγνώμη από τον κόσμο του ΠΑΟΚ για το αχρείαστο πέναλτι που έκανε. Αυτό μου δημιούργησε ερωτηματικά όταν το είδα μόλις γύρισα στο βίντεο. Το πέναλτι τουλάχιστον κατά τη δική μου άποψη, σε τέτοιους αγώνες ΔΕΝ ΔΙΝΕΤΑΙ ! Πόσο μάλλον στο τέλος του ημιχρόνου σαν τελευταία φάση. Άλλαξε τη ροή του αγώνα. Εκτός από αυτό όμως είδα ξανά τι έχασε ο Αθανασιάδης. Είναι  από αυτά που λέμε ότι ΔΕΝ χάνονται Τελικά όλα χάνονται....  Ε θέλουμε σεντερ φορ. Με λίγα λόγια.